2021 Committee

Honorary Chair

Eiji Kinoshita (Kagoshima University, Japan)

Advisory Committee

  • Masayuki Nakajima (Tokyo Institute Technology, Japan)
  • Byeungwoo Jeon (Sungkyunkwan University, Republic of Korea)
  • Masayuki Tanimoto (Nagoya University, Japan)
  • Zen-Chung Shih (National Chiao Tung University, Taiwan)
  • Hock-Soon Seah (Nanyang Technological University, Singapore)
  • Kosin Chamnongthai (King Mongkut’s University of Technology Thonburi, Thailand)
  • Hiroshi Fujita (Gifu University, Japan)

General Chair

Sakuichi Ohtsuka (Kagoshima University, Japan)

General Co-Chairs

  • Hideaki Kimata (NTT, Japan)
  • Yung-Lyul Lee (Sejong University,  Republic of Korea)
  • Yung-Nien Sun (National Cheng Kung University, Taiwan)
  • Pau-Choo Chung (National Cheng Kung University, Taiwan)
  • Feng Lin (Nanyang Technological University, Singapore)
  • Kim-Man Lam( The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong)

PROGRAM COMMITTEE

PROGRAMME CHAIR

Phooi Yee Lau (Universiti Tunku Abdul Rahman, Malaysia)

Programme Co-ChairS

  • Keita Takahashi (Nagoya University, Japan)
  • Jae-Gon Kim (Korea Aerospace University, Republic of Korea)
  • Wen-Nung Lie (National Chung Cheng University, Taiwan)
  • Kemao Qian (Nanyang Technological University, Singapore)

PROGRAM COMMITTEE MEMBERS

  • Kota Aoki (Osaka University)
  • Yukihiro Bandou (NTT)
  • Keisuke Doman (Chukyo University)
  • Toshiaki Fujii (Nagoya University)
  • Hiroshi Hasegawa (Utsunomiya University)
  • Manabu Hashimoto (Chukyo University)
  • Masaaki Ikehara (Keio University)
  • Hiroshi Ikeoka (Fukuyama University)
  • Shoko Imaizumi (Chiba University)
  • Tomokazu Ishikawa (Toyo University)
  • Shunsuke Iwamura (NHK)
  • Yusuke Kameda (Tokyo University of Science)
  • Kei Kawamura (KDDI Research, Inc.)
  • Kazuya Kodama (National Institute of Informatics)
  • Kunio Kondo (Tokyo University of Technology)
  • Akira Kubota (Chuo University)
  • Shinobu Kudo (NTT)
  • Yoshimitsu Kuroki (Kurume National College of Technology)
  • Huimin Lu (Kyutech)
  • Yoshihiro Maeda (Tokyo University of Science)
  • Ichiro Matsuda (Tokyo University of Science)
  • Hironori Matsushima (Kurume National College of Technology)
  • Yoshito Mekada (Chukyo University)
  • Akira Minezawa (Mitsubishi Electric Corporation)
  • Takamichi Miyata (Chiba Institute of Technology)
  • Tomo Miyazaki (Tohoku University)
  • Takehito Miyazawa (NTT)
  • Tomokazu Murakami (Hitachi)
  • Kazuhito Murakami (Aichi Prefectural University)
  • Yuji Sakamoto (Hokkaido University)
  • Shigeyuki Sakazawa (Osaka Institute of Technology)
  • Yoshiaki Shishikui (Meiji University)
  • Kenjiro Sugimoto (Waseda University)
  • Norio Tagawa (Tokyo Metropolitan University)
  • Hiroki Takahashi (The University of Electro-Communications)
  • Yuichi Tanaka (Tokyo University of Agriculture and Technology)
  • Shogo Tokai (University of Fukui)
  • Chihiro Tsutake (Nagoya University)
  • Kazuya Ueki (Meisei University)
  • Kyohei Unno (KDDI Research, Inc. & Tokyo University of Science)
  • Kazunori Uruma (Kogakuin University)
  • Noriko Yata (Chiba university)

Award Chair

Masayuki Tanimoto (Nagoya University, Japan)

Local Arrangement Chair

Anis Ur Rehman (National Institute of Technology, Kagoshima College,Japan)

PubliCATION CHAIR

  • Masayuki Kashima (Kagoshima University, Japan)

finance chair

  • Takayasu Fuchida (Kagoshima University, Japan)

SecrEtary

  • Masayuki Nakajima (Tokyo Institute of Technology, Japan: E-mail, nakajima.masayuki(AT)gmail.com)

documentary

  • Keita Takahashi (Nagoya University, Japan)
  • Phooi Yee Lau (Universiti Tunku Abdul Rahman, Malaysia)